Masz już upatrzoną przez siebie tapetę, kurier przywiózł pudełko. Co dalej? Spieszymy z pomocą! W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób możesz ją zamontować. Tapety drukujemy metodą na zakładkę (podwójne cięcie).
Instrukcja montażu tapety
Potrzebne będą: Klej do tapet flizelinowych, pędzel / wałek do kleju, gumowy wałek do tapety, rakla, nóż, ołówek, miarka, poziomica.
Etap 1 – Sprawdzenie produktu
Przed rozpoczęciem tapetowania należy sprawdzić otrzymany produkt oraz jego zgodność z zamówieniem. Najlepiej na płaskiej powierzchni rozwinąć obok siebie wszystkie dostarczone bryty tapety i zweryfikować spójność wzoru, kolorystykę, wymiary poszczególnych rolek oraz ewentualne uszkodzenia. W przypadku stwierdzenia wad, należy złożyć reklamację.
Etap 2 – Przygotowanie podłoża
Podłoże powinno być czyste, gładkie, suche, odtłuszczone, niealkaliczne i zagruntowane klejem do tapet lub innym preparatem do gruntowania. Ściany pomalowane farbą klejową powinny być dokładnie zmyte, a w przypadku ściany wielokrotnie malowanej farbami klejowymi należy z niej zdrapać wszystkie warstwy. Powłoki z farb olejnych najlepiej jest usunąć, dopuszczalne jest częściowe zeszlifowanie powłoki papierem ściernym tak, aby mogła wchłonąć klej i związać tapety z podłożem. Warstwy farb emulsyjnych dobrze przylegające i nieuszkodzone wymagają jedynie zmycia. Z miejsc uszkodzonych i o słabej przyczepności do podłoża należy emulsję zeskrobać, a powierzchnię wyrównać gładzią szpachlową lub gipsem. Jeśli na ścianie położone były stare tapety, należy je usunąć. Szczególnie pod jasne wzory, podłoże powinno być jednolite, najlepiej w kolorach bardzo jasnych. W przypadku tapetowania świeżo malowanych ścian należy odczekać odpowiedni czas do utwardzenia się powłoki malarskiej.
Etap 3 – Aplikacja kleju
Do montażu należy używać kleju do tapet flizelinowych. Klej powinno nakładać się wałkiem malarskim lub pędzlem bezpośrednio na podłoże zaczynając od lewego narożnika pomieszczenia. Aby uniknąć wycieku nadmiaru kleju na wierzchnią warstwę tapety, na brzegach sekcji aplikuj go cienką warstwę przy pomocy pędzla. Klej nanoś wyłącznie na powierzchnię ściany, nie pokrywaj nim pasów tapety. Klej po montażu wysycha po upływie co najmniej 24 godzin. Optymalne warunki do schnięcia to temperatura 18-25°C.
Etap 4 – Tapetowanie
Podczas montażu na podwójne cięcie, należy pamiętać aby miejsca łączenia się brytów smarować klejem w mniejszej ilości. W miejscu naniesionego kleju, ostrożnie przyłóż pas tapety zgodnie z narysowaną wcześniej pionową linią, nie dociskając przy tym krawędzi stycznej. Kolejny bryt nałóż na pierwszy „na zakładkę”, tak aby krawędź kolejnego brytu nachodziła około 5 cm na poprzedni, a wzór łączył się. Po naklejeniu kolejnego brytu, wytnij zakładkę, pomagając sobie poziomicą. Ciecie wykonaj mniej więcej na środku zakładki przy użyciu noża. Przetnij dwie warstwy tapety jednocześnie. Po wycięciu zakładki należy usunąć odcięte kawałki obu brytów. Jeżeli krawędzie brytów wymagają doklejenia, można je odchylić i dosmarować klejem. Połącz krawędzie, pamiętając aby klej spod tapety usuwać punktowo. Używaj wilgotnej ściereczki, aby nie uszkodzić tapety. W taki sam sposób połącz kolejne bryty.
Nadmiar tapety należy usunąć używając metalowego szpachla, dociskając nim pas w miejscu cięcia i prowadząc nóż po jego krawędzi. Ważne by ostrze noża było ostre.
Studio Kolporpress Sp. z o.o.
ul. Karola Olszewskiego 6, 25-663 Kielce